Kurpie - Puszcza Zielona

Sztuka ludowa - Kultura Kurpiowska - Historia Kurpi - Regionalizm - Folklor - Przyroda - Warsztaty etnograficzne - Lekcje regionalne i wszystko związane z Kurpiami i Puszczą Kurpiowską


#1 2008-02-10 23:17:20

Zibi

Użytkownik

Punktów :   

Twórcy ludowi zapomniani

Są w naszym regionie twórcy ludowi o których mało kto pamięta, a dzięki nim do dziś przetrwały niektóre już archaiczne dyscypliny rękodzieła ludowego.
Jest takie małżeństwo Stanisław i Marianna Bziukiewicz, którzy uratowali Bursztyniarstwo na Kurpiach.
Żeby nie Oni, najprawdopodobniej obecnie o Bursztyniarzach Kurpiowskich , czytali tylko w publikacjach etnograficzno - regionalnych.
Stanisławi Bziukiewicz w tym roku minie już 85 lat życia z tego ponad 70 lat, związanych z bursztynem.
Jeszcze jako mały chłopiec, a było to jeszcze na przełomie lat 20 i 30 ubiegłego stulecia wspólnie ze swoim ojcem Konstantym, wyrabiali papierośnice i fajki bursztynowe. Które sprzedawali Żydom w Myszyńcu. Po wojnie już jako dorosły mężczyzna zetknął się z Wiktorem Deptułą z Surowego i od niego nauczył się toczyć bursztyn. Przez długie lata swoje wyroby sprzedawał na tagu w Myszyńcu. W poszukiwaniu bursztynu objechał całe Kurpie, a nawet i sąsiednie wsie gdzie występuje bursztyn. Najpierw rowerem a później komarkiem zrobił tysiące kilometrów. Trudno by było znalesić chałupę na Kurpiach w której by nie był. A Bziuka z Wachu znali wszyscy. W 1958r swoją pasją zaraził żonę Mariannę, która obecnie ma 73 lata.
Bursztyniarstwo na Kurpiach po II wojnie nigdy nie było promowane. A były okresy że wręcz tępione. Ale jak to w historii bywa, co się tępi to przynosi odwrotny rezultat. Na przełomie lat 50 i 60 na p. Bziukiewiczów były nasyłane dość często różnego rodzaju kontrole mylicyjno - ubeckie. Nasyłali je Ci szanowani obywatele, obwieszania medalami za rozwój kultury ludowej i władzy ludowej. Czy z zazdrości , że tylko oni są twórcami czy też musieli swój plan na SB wykonać? I tak się złożyło że w czasie jednej z rewizji, trafił się oficer MO z Komendy Wojewódzkiej z Warszawy, który miał styczność z kulturą ludową. On to właśnie pokazał drogę Bziukiewiczom do Warszawy. Od tamtej pory nawiązali współpracę z Muzeami Etnograficznymi w całym kraju, z "Cepelią" oraz z Desą. Ich wyroby są we wszystkich muzeach które mają zbiory bursztyniarstwa. Byli bohaterami bardzo wielu programów telewizyjnych i radiowych oraz reportaży prasowych. W roku 1975 zmarł Wiktor Deptuła. I żeby nie było wtedy ich zapewne dziś nich by nie zobaczył bursztyniarza kurpiowskiego. Bo przez wiele lat nikogo więcej nie było, kto by zajmował bursztyniarstwem na kurpiach a do tego wychowali następce rodzinnego rzemiosła.
Bursztyniarstwo nie jest wycinanką, że po jakiejś przerwie idziesz do sklepu, kupujesz zeszyt kolorowy i możesz znowu tworzyć leluje czy też gwiazdy.
W bursztyniarstwie czasami trzeba obrobić kilka kilogramów bursztynu, żeby dobrać odpowiedni naszyjnik korali. A że surowiec bursztynowy w bardzo zawrotnym tempie drożeje. Więc zanosi się, że są to już ostatnie lata dla Bursztyniarstwa Kurpiowskiego, w warunkach wolnego rynku dla manufaktur kurpiowskich nie ma miejsca .
Mówi się dużo o promocji czy też nakładach na kulturę ludową, ale nic o bursztyniarstwie.
Głośno jest o szlaku Bursztynowym na Kurpiach, ale w tych projektach nie uwzględnia się warsztatów bursztyniarskich i ostatnich bursztyniarzy.
Więc co jest z tą promocją, skoro tak naprawdę to jej nie ma.
Przykładem są Bziukiewicze, którzy przez całe swoje twórcze życie nigdy nie korzystali żadnej pomocy zewnątrz. Nie mają żadnych nagród ani odznaczeń. Co osiągnęli to tylko sami, często idąc pod prąd. Dzisiaj ze względu na wiek i zdrowie już nie uczestniczą aktywnie w krzewieniu kultury Kurpiowskiej.
Zapomniani przez organizacje i instytucje które chełpią się mecenatem nad twórcami ludowymi. Bziukiewicze od wielu lat należą do STL, czy ktoś pamięta o nich.
Ciekaw jestem ilu takich twórców jest na Kurpiach? - Zapomnianych i nigdy przez swoich nie doceniani!


Wszystkiego o Kurpiach dowiesz się wchodząc na stronę Kurpie

Offline

 

#2 2009-03-06 22:14:56

Bursztyn

Administrator

Punktów :   

Re: Twórcy ludowi zapomniani

26.02.2009 r. odszedł na zawsze od nas najstarszy twórca ludowy kurpiowszczyzny, ś. p. Stanisław Bziukiewicz.
Pożegnała go rodzina, przyjaciele, znajomi i przedstawiciele różnych środowisk kulturalnych.
Jak zawsze zabrakło Kadzidła. Kadzidlańska kultura widocznie jest bez osobistej kultury i godności do człowieka. Zabrakło przedstawicieli Gminy Kadzidło, Kadzidlańskiego Domu Kultury i Kurpiowskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Przez długie dziesięciolecia ś.p. Stanisław Bziukiewicz współpracował i promował owe instytucję, Gminę Kadzidło i Kurpie. Ale widocznie Kadzidleńska propaganda kultury i twórców ludowych, jest tylko promocją Wójta do Wiejskiej za społeczne pieniądze.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora