Kurpie - Puszcza Zielona

Sztuka ludowa - Kultura Kurpiowska - Historia Kurpi - Regionalizm - Folklor - Przyroda - Warsztaty etnograficzne - Lekcje regionalne i wszystko związane z Kurpiami i Puszczą Kurpiowską


#1 2008-07-12 18:30:08

Bursztyn

Administrator

Punktów :   

W CZARNI DZIAŁA NAJLEPSZY TEATR WIEJSKI NA MAZOWSZU

W CZARNI DZIAŁA NAJLEPSZY TEATR WIEJSKI  NA MAZOWSZU

Minął pracowity miesiąc Kurpiowskiego Zespołu Folklorystycznego „Carniacy”. W czerwcu mieliśmy 7 koncertów. Najpierw u siebie na Europejskim Dniu Folkloru a następnie na kilku regionalnych i ogólnopolskich imprezach folklorystycznych. Chcę jednak przybliżyć nie co imprezę w Węgrowie, która odbyła się 14. 06. – XII Ogólnopolski Festiwal Obrzędów Weselnych „Regony Europy”. Bardzo ubolewam, że impreza ta odbywa się w tych samych dniach co i Wesele Kurpiowskie w Kadzidle. Organizatorzy przez tyle lat mogliby się domówić, przecież to jest to samo województwo, ten sam charakter, ten sam zasięg, ten sam patronat i dofinansowanie z tych samych źródeł. Największy dylemat mają zespoły, które chciały by wziąć udział w którejś z tych imprez. Władze wyższego szczebla też, jak dało się zauważyć, żeby nikogo nie obrazić i nikomu się nie narazić wolą nie uczestniczyć w żadnej z tych imprez. Do Kadzidła nie udało nam się dostać, ale z Węgrowa dostaliśmy zaproszenie. W węgrowskim festiwalu brało udział 6 wyselekcjonowanych zespołów. Nasz zespół zdobył tu I nagrodę. Podkreślono w uzasadnieniu jury, że zespół otrzymuje nagrodę za dobrą grę aktorską, pielęgnowanie tożsamości regionalnej oraz ciekawy scenariusz widowiska. Pokazywaliśmy tam widowisko pt. „Rajby”, którego recenzję już wcześniej opisywaliśmy w lokalnych gazetach, przy okazji odwiedzenia zespołu w lutym przez Wojciecha Siemiona wraz z komisją artystyczną. W Węgrowie w nagrodę otrzymaliśmy 3500 zł.  Wieczorem bawiliśmy się świetnie przy zespole „Kombi” i kilku zagranicznych zespołach folklorystycznych. Cieszymy się bardzo że jurorzy węgrowskiego festiwalu tak wysoko ocenili folklor kurpiowski, część wesela kurpiowskiego – „Rajby”, które aktualnie mamy w repertuarze.
Na drugi dzień, tj. 15. 06. wyjechaliśmy na koncert laureatów do Łazienek Królewskich w Warszawie na zaproszenie komisji artystycznej V Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Obrzędowych. Tu naszą pracę i autentyzm również doceniono. Oto co usłyszeliśmy podczas ogłoszenia werdyktu: [fragment protokołu] „Do konkursu ogłoszonego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w okresie jesień 2007- wiosna 2008 zgłoszono 15 prezentacji. Jury w składzie: Joanna Cichoń – aktorka, Joanna Tucholska – muzyk, prof. Wojciech Siemion – aktor, znawca kultury ludowej, Wiesław Rudzki – aktor, reżyser, Tadeusz Baraniuk – etnograf, od 20 grudnia 2007 r. do 11 maja 2008 r. obejrzało 13 przedstawień. Na posiedzeniu w dniu 17 maja 2008 r. członkowie jury dokonali podsumowania i oceny zaprezentowanych przedstawień. Jury postanowiło przyznać następujące nagrody: Nagrodę główną w postaci kamery cyfrowej otrzymują: Kurpiowski Zespół Folklorystyczny CARNIACY z Czarni za przedstawienie pt. „RAJBY”, scenariusz i reżyseria: Witold Kuczyński i Zespół Tańca Ludowego OSTROŁĘKA z Ostrołęckiego Centrum Kultury za widowisko pt .„WESELE KURPIOWSKIE” w trzech aktach …”. Bardzo nas to ucieszyło, że dwa zespoły z Kurpiowszczyzny zdobyły wysokie uznanie w województwie i równorzędne I nagrody. Pomyśleliśmy, żeby w przyszłości wspólnie wystawić całe wesele jako spektakl na wzór spektakli w teatrze Płockim wg. ks. W. Skierkowskiego, gdyż to głównie na jego scenariuszu się opieraliśmy. Taką próbę już raz poczyniliśmy na imprezie w Czarni i tu w Warszawie nasze widowiska również się zazębiały tworząc niejako jedną całość. Może w przyszłości w OCK będą mogły odbywać się cykliczne spektakle weselne z udziałem zespołów kurpiowskich, do czego serdecznie zachęcamy. My z pewnością wzięlibyśmy w tym udział, bo szkoda naszej pracy, żeby Kurpie [a może i turyści] tego nie obejrzeli, a szczególnie młode pokolenie, które powinno oglądać autentyczny folklor.
W dniu 21. 06. byliśmy reprezentantem województwa mazowieckiego na Międzywojewódzkim Sejmiku Teatrów Wiejskich w Stoczku Łukowskim. Tu nasze widowisko obrzędowe pt. „Rajby” zmieniliśmy nieco, dodając kilka scen i kładąc nacisk na grę aktorską, tak aby bardziej odpowiadało ono konwencji teatralnej. W rezultacie wyszedł spektakl teatralny na wysokim, jak na nasze wiejskie możliwości, poziomie artystycznym, zgodny z prawdą etnograficzną i bardzo dobrą grą aktorską 35 osobowego i trzy pokoleniowego składu wiejskiego zespołu teatralnego z gminy Czarnia. Takich sejmików jest w Polsce 5, bo na tyle okręgów podzielono nasz kraj aby komisja artystyczna z Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej mogła obejrzeć jak największą liczbę teatrów wiejskich. W sejmiku naszego okręgu tj. woj. mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie wzięło udział 15 teatrów wiejskich. Po miesiącu czasu do zespołu przyjdzie recenzja naszego spektaklu Komisji Artystycznej pod przewodnictwem wybitnego teatrologa prof. Lecha Śliwonika i ewentualnie nominacja do Sejmiku Krajowego, który odbędzie się w październiku w Tarnogrodzie, na którą po cichutku liczymy. Dodatkowo miłym akcentem sejmiku dla Kurpiowszczyzny było przyznanie Witoldowi Kuczyńskiemu medalu „Za zasługi dla teatru polskiego” za całokształt pracy jako scenarzysty, reżysera widowisk obrzędowych i gawędziarza oraz za krzewienie kultury teatralnej w środowisku wiejskim. Pan Antoni Śledziewski znany w środowisku teatralnym autor wielu publikacji o tematyce teatralnej i obrzędowej oraz scenarzysta widowisk obrzędowych dla zespołów folklorystycznych powiedział na spotkaniu z zespołem, po naszej prezentacji sejmikowej, że w Czarni działa bardzo dobry teatr wiejski. Przypomnę, że w Stoczku Łukowskim w ostatnim dwudziestoleciu byliśmy na 4 sejmikach, z czego 2 razy byliśmy nominowani do Sejmiku Krajowego, tu raz zdobyliśmy III miejsce, a w 1999 r. w Ogólnopolskim Konkursie „Bliżej teatru” zdobyliśmy główną nagrodę. Swoje spektakle wystawialiśmy w Teatrze Polskim, w teatrze Studio, w teatrze Montownia, z Wiejskim Teatrem „Węgajty” realizowaliśmy też kilka projektów międzynarodowych, specjalizując się w średniowiecznych spektaklach liturgicznych. Wspólnie odbyłyśmy tourne po krajach śródziemnomorskich, jak również wystawialiśmy te sztuki w kościołach i katedrach polskich m.in. 2 razy w kościele w Czarni. Z wielką radością i uznaniem wspominamy też współpracę z Towarzystwem Uniwersytetów Ludowych i samym Sławomirem Konarzewskim z Lubiejewa, z którym opracowaliśmy kilka niekonwencjonalnych i pionierskich spektakli teatralnych.
W tym samym dniu zdążyliśmy przejechać jeszcze do Orzysza, aby wziąć udział w dwudniowym  [21 – 22. 06.] Festiwalu Zespołów Folklorystycznych, który prowadził Witold Kuczyński. W kategorii zespołów śpiewaczych I miejsce zdobyły kobiety z gminy Czarnia, najlepsza solistka seniorka to Marianna Bączek z Bandyś, drugie miejsce Szczepan Żęgota z Rutkowa i trzecie miejsce Stanisław Zyśk z Długiego. Najlepszy solista junior to Krzysztof Podbielski z Brzozowego Kąta. Młoda kapela z Czarni w składzie Karol Samsel i Andrzej Rydel zdobyła II miejsce. Ponadto zespół pokazał gościnnie w/w widowisko.
W dniu 29 czerwca zespół brał udział w Dniu Kurpiowskim w Mikołajkach. Po mszy świętej, którą w całości obsługiwaliśmy w strojach ludowych daliśmy w kościele koncert pieśni kurpiowskich z komentarzem etnograficznym, a następnie występ na stadionie miejskim. Zaprezentowaliśmy też jako odrębna grupa folkowa w opracowaniu na głosy i gitarę kilka najbardziej znanych pieśni kurpiowskich. Po występie organizatorzy ufundowali nam rejs statkiem po jeziorach mazurskich, za co dziękujemy serdecznie. Dziękujemy prezesowi Związku Kurpiów w Ostrołęce Panu Mirosławowi Grzybowi jak również Pani Irenie Siemaszkiewicz z Oddziału Związku Kurpiów w Mikołajkach za zaproszenie naszego zespołu na tak wspaniałą uroczystość. Na koniec dnia zregenerowaliśmy swoje siły w Aquaparku w hotelu Gołębiewski. Pan Szczepan Żęgota, 94 letni członek zespołu powiedział, że jeszcze nigdy w życiu tak nie wypoczął.
W dniach 1 – 5. 07. zespół przebywał na wycieczce turystyczno - wypoczynkowej nad morzem Bałtyckim. Oprócz kąpieli w morzu i opalania graliśmy wspólnie w różne sportowe gry zespołowe – bardzo dobra integracja pokoleń. Największym jednak przeżyciem dla wszystkich była wycieczka do obozu koncentracyjnego w Sztutowie. Tu spoczywają pomordowani członkowie naszych rodzin. Niektórzy byli tu dopiero pierwszy raz w życiu, tak jak Bronisława Świder, której ojca zabrano w czasie pacyfikacji wsi Bandysie. Przewodnik tak ujmująco opowiadał o tamtych czasach, że ciężko było nie uronić łzy, zwłaszcza, że chodziło tu o naszych bliskich. Przewodnik powiedział: „Młodemu pokoleniu trzeba przypominać o tamtych nieludzkich chwilach, aby nie traktowali tych wydarzeń jako fabularny epizod”. To była wspaniała lekcja historii i patriotyzmu. Mieliśmy też wycieczkę do Gdańska i Krynicy Morskiej.
Ostatnim występem zespołu przed wakacjami był udział w Święcie Folkloru Kurpiowskiego w Zawadach w dniu 6. 07., gdzie przedstawiliśmy fragment „Rajbów”, a w międzygminnym konkursie par tanecznych wzięły od nas udział dwie pary – ojcowie z córkami tj. Warych Katarzyna i Waldemar oraz Samsel Karolina i Tadeusz, które zdobyły II miejsca. Dziewczyny – gratulacje za taniec z tatą!
Ponadto od początku roku do lipca uczestniczyliśmy w nagraniu 4 programów telewizyjnych, które można było obejrzeć na antenie ogólnopolskiej TVP i w kilku programach radiowych.
W wakacje będziemy się przygotowywać do nowego wielkiego widowiska plenerowego na Miodobranie Kurpiowskie w Myszyńcu, które reżyseruje Sławomir Konarzewski.
Na koniec pragnę podziękować członkom zespołu za wiele poświęceń i pracę w zespole. Rodzinom i lokalnym władzom za sprzyjający klimat a sponsorom za środki, bez których ciężko by nam było zaistnieć na zewnątrz. Życzymy wszystkim pogodnych wakacji i abyśmy wszyscy spotkali się po wakacjach zdrowi i pełni zapału do nowej pracy.

Witold Kuczyński

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora